Vuosi on vaihtunut ja olemme menossa kohti uutta kautta. Erilaista toimintaa on suunniteltu talvikauden piristykseksi. Ensin vierailu Targan tehtaalla 27.01.2024 ja yhteinen kilpailujärjestelyistä kiinnostuneille koulutus 31.01.2024. Venemesuille järjestää Sookari matkan 10.02.2024, suosittelemme heidän tarjoustansa. Alla löytyy tarkemmat tiedot ilmoittautumisesta ja hinnoista. Hallituksen kokoonpanossa tapahtui syyskokouksessa muutos, kun Emma Peltonen valittiin uutena mukaan erovuorossa olleen Jouko Saarhelon tilalle. Suuret kiitokset Joukolle hänen työstänsä hallituksessa seuramme hyväksi. Kautemme suurtapahtuma on elokuussa ja valmistelut ovat menossa.

Eri seuran toimitsijatehtävissä tarvitsemme uusia voimia mukaan. Jos haluat edistää seuran hyvinvointia osallistumalla erilaisten asioiden järjestämiseen, ota yhteyttä hallitukseen tai toimintojen vetäjiin.

Nyt on hyvä hetki myös päivittää mahdolliset osoite- ja sähköpostimuutokset ja se tapahtuu lähettämällä sähköpostin sihteeri ja lehmustola (Tarja Reipas).

Ben Karlemo
Kommodori

https://www.facebook.com/BSFPori/

Som januari-aktivitet, ordnar jollesektionen vid BSF en resa till Malax och närmare bestämt

Båtvarvet Botnia Marin, lördagen 27.1.2024

Kom med och bekanta dig med bolaget som tillverkar Finlands mest framgånsrika motorbåt; Targa. Vi har äran att bli guidade av Johan Carpelan som är bolagets grundare, långvarig VD och numera styrelseordförande.

Deltagaravgift 20€ som inkluderar bussresa och rundtur på varvet.

Program:

· Lö 27.1.2024

· 08:00 Start från Björneborg. Pick&Pays parkering, Toejoki

· 09:15 – 09:30 Kaffepaus. ABC i Lappfjärd

· 10:30 – 12:30 Guidad tur på Botnia Marin.

· 13:30 – 14:00 Lunch. ABC i Lappfjärd

· 15:30 Ankomst till Björneborg

De i anmälningsordning 15 första BSF medlemmarna ryms med.

Anmäl dig per e-mail till Kari Nyqvist: karitapani.nyqvist

Varje anmäld får svarspost gällande sitt ordningstal. Eventuella avbokningsplatser delas ut i anmälningsordning.

Resan betalas senast 15.1.2024 på BSF:s konto: FI45 5703 2620 0101 45. Meddelande: ”Targa”.

BSF:n kevytvenejaosto järjestää, tammikuun aktiviteettinä, tutustumismatkan Maalahteen

Botnia Marin veneveistämölle, lauantaina 27.1.2024.

Tule tutustumaan Suomen eturivin moottoriveneveistämöön, jossa valmistetaan menestyviä Targa-veneitä. Oppaaksemme saamme yhtiön perustajan, pitkäaikaisen toimitusjohtajan ja hallituksen puheenjohtajan Johan Carpelanin.

Osallistumisen hinta on 20€, sisältää linja-autokuljetuksen ja tehdaskierroksen.

Ohjelma:

· La 27.1.2024

· 08:00 Lähtö Porista. Pick&Payn parkkipaikalta Toejoella.

· 09:15 – 09:30 Kahvi Lapväärtin ABC

· 10:30 – 12:30 Tutustuminen Botnia Mariniin.

· 13:30 – 14:00 Lounas Lapväärtin ABC

· 15:30 Saapuminen Poriin

Mukaan mahtuu ilmoittautumisjärjestyksessä 15 ensimmäistä BSF:n jäsentä.

Ilmoittautumiset Kari Nyqvistille: karitapani.nyqvist

Huom! Nyqvist Q:lla, ei G:llä (q löytyy näppiksen vasemmasta yläkulmasta)

Jokaiselle ilmoittautuneelle ilmoitetaan sijaluku. Mahdolliset peruutuspaikat jaetaan ilmoittautumisjärjestyksessä.

Matka maksetaan; 15.1.2024 mennessä BSF:n tilille: FI45 5703 2620 0101 45. Viestikenttään sana: ”Targa”

H-veneluokan MM-vuoden kick-off & kilpailujärjestäjien koulutus pidetään Mikaelsgårdenilla 31.1. klo 18 – Toivottavasti pääset mukaan! ✨

Suomen Purjehdus ja Veneily on sitoutunut puhtaaseen ja reiluun kilpailuun. "SPV suosittelee kaikkia kilpailutoiminnassa mukana olevia toimihenkilöitä, seuraaktiiveja ja purjehtijoita osallistumaan SUEKin maksuttomiin ”Puhtaasti ja Reilusti paras” -verkkokursseihin. https://puhtaastiparas.fi/fi Jokainen verkkokurssi kestää noin 30 minuuttia ja tarjoaa syvällistä tietoa antidopingtyöstä sekä kilpailumanipulaation ehkäisystä. Nämä kurssit ovat erinomainen tapa varmistaa, että kaikki urheilutoiminnassa mukana olevat ymmärtävät eettiset periaatteet ja toimivat niiden mukaisesti." Olisi hyvä, jos ehtisit suorittaa verkkokurssit ennen tammikuun koulutustamme, mutta se ei ole edellytys osallistumiseen 🙂

Vahvistathan osallistumisesi 24.1. mennessä sihteeri ⛵

Tervetuloa mukaan Venemessuille Helsingin Messukeskukseen lauantaina 10.02.2024!⛵️

Vene Båt -messut ovat Pohjois-Euroopan suurin veneilytapahtuma, joka tarjoaa kaikille messukävijöille; olitpa sitten intohimoinen veneilijä, purjehtija, kalastaja, suppailija tai mökkeilijä -upean ja monipuolisen venemessukokemuksen. Messuilla voit tutustua satoihin erikokoisiin ja -hintaisiin veneisiin, varusteisiin ja tarvikkeisiin sekä hankkia tietoa vesiharrastuksistasi. Lisäksi messuilla pääset kuulemaan innostavia tarinoita, käytännön esityksiä ja puheenvuoroja huippupuhujilta.

Lue tämän vuoden Vene Båt messuista ja ohjelmasta lisää Venemessujen nettisivuilta: https://vene.messukeskus.com

· Ilmoittautumiset ja tiedustellut puh. 0500 380087 tai matkat (https://sookari.fi/)

· Hinta 50€/hlö, sis. kuljetuksen ja pääsylipun venemessuille

· Lähtö Luvian kirkon pysäkiltä klo 7.00 tai Porin vanhalta linja-autoasemalta klo 7.30.

· Kuljemme reittiä Ulvilan pikavuoropysäkki klo 7.40

· Nakkilan pikavuoropysäkki klo 7.50

· Hiittenharjun pikavuoropysäkki klo 7.55

· Peipohjan pikavuoropysäkki klo 8.05

· Huittisten Shellin piha klo 8.15, joten matkanvarrelta on mahdollista nousta kyytiin.