Ulkona lämpötila mittari taisi jo päivällä käydä yli kahdeksassa asteessa ja aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta, erinomainen päivä pohdiskella tulevaa veneilykesää. Katselen viime vuoden myyntitilastoja todetakseni, että uusien vesikulkuneuvojen myynti on jatkanut positiivista kehitystään, vuodesta 2019–2020 +19 % ja 2020–2021 +8,4 % (5167 kpl). Uusien purjeveneiden myynti tuntuu pysyvän paikallaan ollen 22 kpl, siis 0,4 % kokonaismyynnistä! Ehkä tämä kertoo siitä, että purjehdusveneet ovat rakennettu kestäviksi ja että niitä myös hoidetaan erittäin hyvin ja näin pysyvät pitkään käytössä ja ehkä toisaalta, että purjevenelaivastoamme täydennetään naapurimaista hankituilla käytetyillä veneillä. Maailman tilanteen takia tapahtuva polttoainehintojen nousua nyt viikolla luulisi tulevaisuudessa vaikuttavan myös venetyyppien valintoihin.

Jäsen- ja laiturimaksut on lähetetty jäsenille ja mikäli oikea maksu ei ole teitä tavoittaneet olkaa yhteydessä sihteeriin ja rahastohoitajaan niin saadaan se asia kuntoon. Olen kirjoittanut säännöllisesti seuramme asioista kommodorina ollessa meidän facebook ja kotisivuille seuramme tapahtumista. Paremman kattavuuden saamiseksi tulemme tulevaisuudessa lähettämään saman tekstin sähköpostilla kaikille jäsenille, joille meillä on tiedossa oleva osoite.

Kuva Matti Sten vikla SM 2017 Kallon vesillä.

Ben Karlemo
Kommodori