BSF:n kevytvenejaos järjestää kevään aikana maksuttomia verkkotapahtumia kaikille purjehtijoille. Maaliskuun teemana kilpapurjehduksen aloittaminen ja kisoihin osallistuminen. Illan alustaa kevytvenejaoston puheenjohtaja Kari Nyqvist.

Aihealue on laaja ja siksi tulemme pitämään kaksi iltaa. Ensimmäinen ilta to 11.3. ja toinen ilta to 18.3. Kisa-illoista on iloa ja hyötyä kaikille, jotka aikovat osallistua ensimmäiseen ratapurjehdusregattaansa tai seuran viikkokisaan. Iltojen teema sopii hyvin myös sellaisille junioripurjehtijoiden vanhemmille, joilla ei ole omakohtaista kokemusta kilpapurjehduksesta. Esitysmateriaalit on laadittu kevytveneregatan askelmerkein, mutta kölivenekisaan haikailevakin saa Kisa-illoista vinkkejä ja varmuutta.

Tapahtumat pidetään Google Meetilla to 11.3. klo 19.30 ja to 18.3. klo 19.30.

Iltojen ohjelmassa

Käydään läpi valmistautuminen kilpailuun, kisapaikalle saapuminen, rata-kisan vaiheet, perussääntöjä sekä perustaktiikkaa lähtövalmisteluista maaliin tuloon.

Pohditaan, kuinka valitaan lähtöviivan edullisempi pääty, tutustutaan yleisimmin käytettyihin ratamalleihin, viestilippuihin ja lähtösignaaleihin. Sijoittuminen muihin veneisiin nähden. Ja paljon muuta.

Vi går igenom hela förloppet av en bantävling från startförberedelser till målgång.

Vi lär oss hur man väljer rätt plats på startlinjen. Vi bekantar oss med de vanligaste banorna, signalflaggorna och startproceduren. Hur det löns att placera sig i förhållande till andra båtar? Och mycket mer.

Osallistumisohje

Löydät tapahtumat ja tapahtumalinkit seuran facebook-sivuilta. Tapahtumasivuilla voi käydä keskustelua jo etukäteenkin.
Kisa-ilta 1 https://fb.me/e/UfULDeBg

Kisa-ilta 2 https://fb.me/e/dnNcctsVb

Illat pidetään Google Meet-sovelluksella ja suoraan Meetiin pääset seuraavista linkeistä:
Kisailta 1 | 11.3. klo 19.30 https://meet.google.com/ask-dqqi-ohu

Kisailta 2 | to 18.3. klo 19.30 https://meet.google.com/bry-ocge-ufe

Iltoihin mahtuu 100 henkilöä.

Lisätietoja:

Kevytvenejaoston puheenjohtaja Kari Nyqvist p. 040 668 8350

Varapj Satu Salminen, p. 040 768 7580

OHJEITA GOOGLE MEET – verkkotapahtumaan osallistumiseen

Verkkotapahtumaan voit osallistua useammalla tavalla niin tietokoneella/läppärillä kuin älypuhelimella tai tabletillakin.

Liittyminen on yksinkertaista. Alla kuitenkin ohjeita, jos liittyminen mietityttää.

Linkistä klikkaamalla sinun pitäisi päästä näkymään, jossa sovellus sanoo, että ”Ask to join”.

Klikkaa sitä, niin sinut päästetään sisään kokoukseen. Maksimimäärä osallistujia on 100 henkilöä.